כיצד להכין את הקרקע או הרצפה לבניית פרגולה ? באיזה עץ להשתמש לבניית הפרגולה? כיצד לקבוע מה יהיה גובהה של הפרגולה?

באילו חומרים להשתמש לקירוי הפרגולה?  כיצד למקם פרגולה ?   האם לקבע אותה על הקיר? באילו חומרים לצבוע ולתחזק את הפרגולה?

אם ברצוננו לבנות פרגולה כדאי שנשאל את עצמנו מספר שאלות עקריות:
מהן המטרות לבניית הפרגולה?
מהם תנאי השטח בו תבנה הפרגולה?
מהו התקציב לצורך בניית הפרגולה?

מהן המטרות לבניית הפרגולה?

יכולות להיות סיבות רבות לבניית פרגולה, בינהן : בניית פרגולה למטרות עיצוביות, בניית פרגולה למטרות של יצירת צל, בניית פרגולה כמחסה בפני גשם. לעיתים הסיבה לבניית הפרגולה יכולה להיות יצירת אינטימיות ואזור מוסתר.

הסיבה לבניית הפרגולה תשפיע מאוד על מבנה הפרגולה והחומרים לדוגמה: פרגולה המשמשת להגנה בפני גשם תהיה מקורה בחומר אטום למים ,כגון: סנטף. אם נהיה מעוניינים גם בצל, אז נבחר בסנטף לא שקוף. אם מטרת הפרגולה היא הגנה בפני גשם וגם הצללה, אך חשוב לנו מאוד לשמר את המראה הטבעי של העץ,  ניתן להשיג זאת באמצעות קירוי משולב ביריעות במבוק וסנטף שקוף.

בתמונה שלהלן ניתן לראות פרגולה בכפר סבא. בניית פרגולה מקורה בבמבוקמטרת הפרגולה היתה הצללה תוך שמירת המראה הטבעי של העץ, לכן במקרה הזה נעשה שימוש בקורות עץ גושני וקירוי במבוק.

אמנם עיצוב הפרגולה שמר על המראה הטבעי הכפרי של העץ, אך אין זה מהווה פתרון למניעת חדירת מיים, כאשר יורד גשם. כאמור ניתן לפתור זאת ע"י הוספת חומר איטום שקוף, כגון סנטף, פוליגל וכד'.

מהם תנאי השטח בו תבנה הפרגולה?

תנאי שטח, כרי: גודל האזור המוקצה לבניית הפרגולה, הצד אליו תפנה הפרגולה והקרקע או הרצפה תחת הפרגולה ישפיעו מאוד על מבנה הפרגולה, ובהתאם לכך נקבע את מידות הפרגולה, אם הפרגולה תהיה מעוגנת לקיר או שתהיה מבנה עצמאי, ורמת ההצללה והקירוי שידרשו. במקרה של רצפה תחת הפרגולה נשתמש בתושבות מתכת לקיבוע קורות השלד. אם תחת הפרגולה ישנה אדמה חשופה או דשא, ניתן לקבע את הקורות ע"י חפירת בורות ויציקת בטון לתוכם.

מהו התקציב לצורך בניית הפרגולה?

בהתאם לתקציב נבחר את החומרים מהם תבנה הפרגולה. מבין העצים, פרגולה מעץ אורן תהייה הזולה יותר לעומת פרגולה מעץ גושני. וקירוי באמצעות סנטף יהיה זול יותר, גם בשל האפשרות של "עשה זאת בעצמך", כך שנוכל לחסוך את עלות ההתקנה.

במידה והתקציב אינו מהווה שיקול משמעותי , אין אנו מוגבלים בסוגי החומרים וניתן אף להשתמש בקורות עץ גושני ארוכות ליצירת מפתחים רחבים, ניתן גם להשתמש בסרגלי הצללה מעץ איכותי ועוד…

שאלות נוספות שכדאי לשאול הן: מה יהיה גובה הפרגולה? ובאיזה חומרים כדאי להשתמש לתחזוקת הפרגולה?

גובה הפרגולה המומלץ הוא בין 2.30 מטר ל 2.50 מטר

חומרי התחזוקה המומלצים הם סטריפרים וצבעי שמן לעץ שקופים ואטומים. לא מומלץ להשתמש בצבעים על בסיס מים ולניקוי העץ מומלץ להשתמש בסטריפר ולא בקלינר למטרת השגת תוצאה יסודית יותר

 

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות