בניית דק עץ

עיצוב ובנייה בעץ תופסים מקום חשוב בנוף שברובו אורבני, אשר מקיף אותנו. בעבר בעלי בתים רבים השקיעו בעיקר בעיצוב פנים הבית, אך כיום קימת מגמה של חזרה לטבע, אשר גורמת לאנשים ליחס חשיבות רבה גם לשטחי החוץ. בניית דק עץ היא דרך מקסימה ופרקטית לשיפור מראה של גינה, גג או מרפסת. בניית דקים משווה לבית מראה כפרי טבעי, והתחושה של מגע כפות רגליים יחפות על דק נעימה ומנחמת. לבניית דקים מעץ בשטחי החוץ יתרונות רבים ביניהם: שיפור מראה הגינה והבית, יצירת מקום משחק בטוח לילדים המשחקים בגינה, חיסכון במים(כאשר הדק הוא תחליף לדשא) ועוד..

סוגי דקים

ישנם סוגים רבים של חומרים מהם ניתן לבנות דק. דק עץ אפשר לבנות מעץ איפאה, עץ אורן (אורן רגיל או אורן קרוליינה), דק עץ מתיק בורמזי, עץ סיידר וישנם סוגי עץ נוספים מהם ניתן לבנות דק. השוני בין סוגי העץ לדק השונים מתבטא במראה, בתחושה, בעמידות לפגעי מזג אוויר ובנוחיות ושיטות העבודה עם כל סוג עץ .את הדק ניתן לבנות מקורות עץ או מאריחי דק. בנוסף קיים גם מגוון של סוגי דק סינטטי העשויים מחומרים פלסטיים במראה של עץ טבעי. דקים סנטטים נותנים תחושה אמיתית של עץ , ולעתים עין לא מקצועית תתקשה להבחין בין דק עץ לבין דק סינטטי.

אם ברצוננו ליצר משטח הליכה חיצוני לבית, שיהיה יפה ופרקטי, בניית דק היא בהחלט פתרון אידאלי. בישראל שטופת השמש, אשר סובלת גם ממחסור במים דק הוא תחליף מצוין לדשא, שדורש תחזוקה רבה, ואף פעמים רבות אינו מחזיק מעמד בתנאי מזג האוויר. גם דשא מלאכותי הוא פתרון טוב, אך יש רבים הסולדים מהרעיון של משטח צימחיה סינטטי. באמצעות בניית דקים בפינות שונות בחצר הבית, על הגג או במרפסת, ניתן ליצור אזורים מקסימים בבית, שניתן לשבת בהם ולילדים כיף לשחק בהם. בנוסף לזאת בניית דקים מעץ ברחבי הבית משפרת את מראהו הכללי של הבית ולעיתים אף מעלה את ערך הנכס.
ישנן אפשרויות רבות לעיצוב באמצעות בניית דקים, חלקן מתיחסות אל הדק כאזור נפרד משאר הבית וחלקן כעיצוב בעץ כולל לבית(במיוחד בבתים שיש בהם פרקטים, ריהוט עץ מלא, פרגולות או מבני עץ).
למעשה דק עץ, או סינטטי, הוא פתרון פרקטי ואסתטי לכל שטח בבית שאינו מרוצף, ונראה שונה משאר חלקי הבית. בניית דק עץ במרפסת, בגג או בגינה הופכת כל מקום לאטרקטיבי, פרקטי, נעים ובעל מראה טבעי ייחודי.

דקים – סגנונות עיצוב

אחד הדברים המדהימים בדקים הוא שהם משתלבים כמעט עם כל סגנון עיצוב, וגם במקומות פחות מעוצבים דק עץ משנה את המראה לאין שיעור. ניתן להתאים את בניית הדק לסגנון הבית ולסגנון הגינה . ניתן לבנות דקים כמשטחי מנוחה בפינות מוצלות בגינה, סביב הבית, סביב בריכות, ניתן לבנות דק עץ במפלס אחד או דק רב מפלסי. כל זאת בהתאמה למראה הבית והגינה. כיוון שקיימים סוגים רבים של עץ לדק בגוונים שונים, ניתן להתאים את הגוון של הדק לגוון העיצובי של הבית והגינה. ניתן גם להתאים את גוון הדק באמצות צביעת הדק באין סוף גוונים אפשריים.

כאמור בניית דק עץ היא פתרון יפה ופרקטי לשטחי חוץ לא מעוצבים, או לשטחי חוץ עם דשא שדורש תחזוקה רבה. לוחות הדק יכולים לשמש גם ככיסוי לכל אלמנט שאנו מעוניינים להסתיר בגינה, כגון פתחי ניקוז, בלוני גז וכד'.

לסיכום בבניית דקים יש להתחשב בגורמים רבים ביניהם:סוג הקרקע או הרצפה שהיא התשתית עליה בנוי הדק, בידוד הדק,אזורי הניקוז, מיקום הדק ביחס לבית ולגינה, עמידות החומרים מהם עשוי הדק (עד רמת החיבורים וההברגות), הדיוק בחיתוך לוחות הדק תוך כדי שימוש במיכון הנכון, שימוש בסוגי עץ נכונים המתאימים  למטרות העיצוביות ולמטרות הפונקציונליות ועוד…

עצטרובל נותנת שרותי תכנון, הספקה וביצוע של מערכות דק עץ ודק סינטטי בעלות מפלסים המשולבות גרמי מדרגות, גדרות ואדניות לכל שטח יעודי. חברתינו עשירה בידע ונסיון בשימוש במגוון עצים איכותיים ותחזוקתם, וכן מגוון רחב של לוחות פולימריים המשמשים בעת ביצוע ההתקנות של הדקים הסינטטיים.

מבין לוחות העץ המשמשים אותנו עבור חיפויי הדק ניתן למצוא את האורן הפיני ואורן קרוליינה, עץ האיפאה , קומרו, אירוקו, סידר, טייגרווד, וכן עץ הטיק האפריקאי והבורמזי.

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות