דק אורן ומטבח חוץדק אורןדק אורן ומרפסתפינת ישיבה על דק אורן

מאפייני דק אורן

דק  אורן נפוץ מאוד בישראל מסיבות של שכיחות ועלות נמוכה , ניתן להשיג עץ לדק אורן בקלות רבה , ונוח מאוד לעבור אתו.

כיוון שעץ עבור דק אורן הוא עץ רך יחסית ישנן שיטות לטיפול בעץ האורן לצורך שיפור עמידותו.העץ עבור דק אורן מגיע לאחר שעבר תהליך של חיטוי, וניתן לזהות עץ לדק אורן שעבר תהליך חיטוי לפי צבעו החום ירקרק.

יתרונות דק אורן

אנשים רבים עשויים להעדיף דק טיק או דק איפאה , אך ניתן היום להשיג עץ עבור דק אורן באיכות גבוהה, ולהגיע לתוצאות מצוינות, כאשר בונים דק אורן.

עלות בניית דק אורן הרבה יותר נמוכה מדק טיק או דק איפאה. העלות הנמוכה של בניית דק אורן נובעת משתי סיבות עיקריות:
הזמינות הגבוהה של עץ אורן, וקלות העבודה בבנייה של דק מעץ אורן. תחזוקת דק אורן יותר פשוטה גם מבחינת צביעה בשמן כיון שדק אורן סופג בקלות רבה את השמן, דבר שעוזר לשימורו , וגם קל ונוח לעשות בו שינויים כי עץ האורן נוח לעיבוד.

העץ לדק האורן מסופק במספר מידות, ולכן ניתן להתאימו לכל דק שבונים.
דק אורן

חסרונות דק אורן

כיון שעץ האורן נחשב לעץ רך, דק האורן יהיה פגיע יותר לשריטות ונזקים.
עץ אורן רגיש לטפילים ומזיקים, לכן גם חשוב מאוד לוודא שהעץ עבר חיטוי.

חומרי גלם לדק אורן

העץ עבור דק אורן מיובא ברובו מצפון אירופה, שוודיה, פינלנד ורוסיה. עץ האורן מרוסיה נחשב פחות טוב מעץ האורן הפיני המשובח. דירוג האיכות של עץ עבור דק אורן נמדד במספרים בין 1 ל  5 לפי מספר העיניים למטר עץ. 5 הוא הטוב ביותר.

עץ פיני עבור דק אורן מדורג גבוהה וציונו 5. ככל שמספר העיניים גדול יותר למטר בעץ לדק אורן, כך העץ נחשב פחות איכותי בשל השרף המופרש מהעיניים וההתבקעויות שנוצרות סביבן.

כללים לטיפול בדק אורן

טיפול ראשוני בדק אורן – מומלץ להתקין את דק האורן בחודשי הקיץ, ולאחר התקנתו, לחקות כחודש עד שעץ הדק יתייבש מהחיטוי, שהוא עבר ואז לשמן את הדק.

דק אורן דורש טיפול קבוע של לפחות פעם בשנה באמצעות שמן דקים. יש לוודא שאנו משתמשים על דק האורן בשמן דקים המיועד לסוגי עץ רכים. דק אורן בשל היותו דק מסוג עץ רך סופג די הרבה שמן, אז יש לקחת זאת בחשבון בקניית החומרים.

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות